16e Biennale d'Architecture 2018 de Venise : Participations et Expositions Nationales


Biennale d'Art 2019 de Venise

Dates : Du 11 Mai au 24 Novembre 2019

ALBANIE
Zero Space

From Utopias (υτοπία) to Eutopic (ευτοπία) Tirana
Responsable : Mirela Kumbaro, Minister of Culture of the Republic of Albania.
Curateur : Elton Koritari.
Exposant : VARKA Arkitekturë, commonsense.studio, Fablab Tirana.
Lieu d'exposition : Arsenal

ANTIGUA & BARBUDA
Environmental Justice as a Civil Right

Responsable : Melville Richardson Education Officer - Visual Arts, Ministry of Education Science and Technology, Antigua and Barbuda.
Curateur : Barbara Paca.
Exposants : Global Citizens and the People of Antigua and Barbuda.
Lieu d'exposition : Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 919

ALLEMAGNE
Unbuilding Walls

Responsable : Federal Ministry of the Interior, Building and Community.
Curateur : Marianne Birthler, Lars Krückeberg, Wolfram Putz, Thomas Willemeit.
Lieu d'exposition : Giardini

ARABIE SAOUDITE
Spaces in Between

Responsable : Misk Art Institute.
Curateurs : Jawaher Al-Sudairy & Sumaya Al-Solaiman,
Exposants : Abdulrahman Gazzaz , Turki Gazzaz.
Lieu d'exposition : Arsenal

ARGENTINE
Vértigo Horizontal / Vertigine Orizzontale / Horizontal Vertigo

Responsable : Direttore Generale delle Attivività Culturali - Ambasciatore Sergio Baur.
Curateurs Exposants : Javier Mendiondo, Pablo Anzilutti, Franciso Garrido, Federico Cairoli.
Lieu d'exposition : Arsenal

AUSTRALIE
Repair

Responsable : Janet Holmes à Court AC.
Curateurs : Baracco+Wright Architects in collaboration with Linda Tegg.
Exposants : Baracco+Wright Architects, Bower Studio, Collins and Turner, d_Lab, RMIT University, Gilby + Brewin Architecture, iredale pedersen hook, James Mather Delaney Design, Greenaway Architects, Kerstin Thompson Architects, Monash Architecture Laboratory, m3architecture with Bryan Hooper Architect P/L, Neeson Murcutt Architects Pty Ltd with sue barnsley design landscape architecture, NMBW Architecture Studio, Lucinda Mclean, William Goodsir and RMIT University ,Robin Boyd, Woods Bagot with Tridente Architects and Oxigen.
Lieu d'exposition : Giardini

AUSTRICHE
Thoughts Form Matter

Responsable Curateur : Verena Konrad.
Exposants : Henke Schreieck, LAAC, Sagmeister & Walsh.
Lieu d'exposition : Giardini

BAHRAIN (Royaume du)
FRIDAY SERMON

Responsable : Mai Al Khalifa, (Bahrain Authority for Culture and Antiquities).
Curateurs : Nora Akawi, Noura Al Sayeh.
Exposants : Lawrence Abu Hamdan, Khyam Allami, Batool Al Shaikh,
Matilde Cassani, Jawad Dukhgan, Sarah Faruki, Hasan Hujairi, Giuseppe Ielasi, Maryam Jomairi, Mezna Qato, Sadia Shirazi, Gizem Sivri, Apparata – Nicolas Lobo Brennan and Astrid Smithson
Lieu d'exposition : Arsenal

BELGIQUE
Eurotopie

Responsable : Fédération Wallonie-Bruxelles.
Curateurs : Traumnovelle & Roxane Le Grelle.
Exposants : Traumnovelle & Roxane Le Grelle in collaboration with Bruce Bégout, Philippe Braquenier, Sébastien Lacomblez, Dennis Pohl, Claire Trottignon & 6’56” (Jurgen Maelfeyt).
Lieu d'exposition : Giardini

BRESIL
Muros de Ar / Walls of Air

Responsable : João Carlos de Figueiredo Ferraz - Fundação Bienal de São Paulo.
Curateurs : Gabriel Kozlowski, Laura González Fierro, Marcelo Maia Rosa and Sol Camacho.
Exposants : Corsi Hirano Arquitetos, Pedro Varella, Gru.a Arquitetos, Una Arquitetos, Laboratório de Urbanismo da Metrópole – LUME da FAUUSP, Metrópole Arquitetos, Triptyque Architecture, Sem Muros Arquitetura Integrada, Pedro Évora, Bernardes Arquitetura, Rosenbaum + Aleph Zero, H+F Arquitetos, Vigliecca & Associados, Boldarini Arquitetos, Libeskindllovet Arquitetos, Jansana, de la Villa, de Paauw arquitectes, Studio MK27, SP Urbanismo, SIAA + HASAA, Brasil Arquitetura, Sauermartins + Metropolitano Arquitetos, Atelier Marko Brajovic.
Lieu d'exposition : Giardini

CANADA
UNCEDED: Voices of the Land

Responsable : Canada Council for the Arts.
Curateurs : Gerald McMaster, David Fortin.
Exposant : Douglas Cardinal Architect Inc.
Lieu d'exposition : Arsenal

Canada Builds/Rebuilds a Pavilion in Venice

Curateur : Réjean Legault, Architecte pour la restauration : Alberico Barbiano di Belgiojoso, Landscape Architects: Cornelia Hahn Oberlander, Bryce Gauthier.
Lieu d'exposition : Giardini

CHILI
Stadium : an event, a building and a city

Responsable : Cristóbal Molina (Ministry of Cultures, Arts and Heritage).
Curateur : Alejandra Celedón.
Lieu d'exposition : Arsenal

CHINE (République Populaire de)
Building a Future Countryside

Responsable : China Arts and Entertainment Group (CAEG).
Curateur : Li Xiangning.
Exposants : Dong Yugan, Hua Li, Liu Yuyang, Philip F. Yuan, Rural Urban Framework, Zhang Lei, Atelier Archmixing, Atelier Deshaus, Chen Haoru, China New Rural Planning and Design, Dong Gong, Drawing Architecture Studio, Hsieh Ying-Chun, Jin Jiangbo, Li Yikao, Li Xinggang, Seung H-ang, Nishizawa Ryue, Li Zhenyu, Lyu Pinjing, Naturalbuild, O-office Architects, temp architects, Xu Tiantian, Zhang Li, Zhao Yang, Zhu Jingxiang.
Lieu d'exposition : Arsenal

CROATIE
Cloud Pergola / The Architecture of Hospitality

Responsable : Ministry of Culture of the Republic of Croatia.
Curateur : Bruno Juričić.
Exposants : Alisa Andrašek, Vlatka Horvat, Bruno Juričić, Maja Kuzmanović.
Lieu d'exposition : Arsenal

CHYPRE (Republique de)
I Am Where You Are

Responsable : Petros Dymiotis, Ministry of Education and Culture, Republic of Cyprus.
Curateurs Exposants : Veronika Antoniou, Yiorgos Hadjichristou, Alessandra Swiny along with University of Nicosia, “Urban Gorillas” NGO, Matthieu Tercieux.
Lieu d'exposition : Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865

COREE (République de)
Spectres of the State Avant-garde

Responsable : Arts Council Korea.
Curateur : Seongtae Park.
Exposants : Sung-woo Kim (N.E.E.D Architecture), Jinhong Jeon, Yunhee Choi (BARE), Hyun-Suk Seo, Hyun Seok Kang, Gunho Kim (SGHS), Choon Choi, Kyoungtae Kim (EH), Jidon Jung.
Lieu d'exposition : Giardini

DANEMARK
Possible Spaces

SUSTAINABLE DEVELOPMENT THROUGH COLLABORATIVE INNOVATIONS
Responsable : Kent Martinussen, CEO of the Danish Architecture Center.
Curateur : Natalie Mossin.
Exposants : PRAKSIS Arkitekter, Vandkunsten Architects, BIG - Bjarke Ingels Group, CITA
Lieu d'exposition : Giardini

EGYPTE
Robabecciah The Informal City

Responsable : Ministero delle Cultura Egiziano
Curateurs : Islam Elmashtooly e Mouaz Abouzaid.
Lieu d'exposition : Giardini

ESPAGNE
Becoming

Responsable : Ministerio de Fomento AECID, Agencia Española de Cooperación Internacional para el Desarrollo-Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperación AC/E, Acción Cultural Española.
Curateur : Atxu Amann.
Exposants : Students and architects from Spanish learning environments.
Lieu d'exposition : Giardini

ESTONIE
Weak Monument

Responsable : Raul Järg (Estonian Centre of Architecture).
Curateurs Exposants : Laura Linsi, Roland Reemaa, Tadeáš Říha.
Lieu d'exposition : Santa Maria Ausiliatrice, Castello 450

EMIRATS ARABES UNIS
Lifescapes Beyond Bigness

Responsable : Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.
Curateur : Khaled Alawadi.
Lieu d'exposition : Arsenal

ETATS-UNIS
Dimensions of Citizenship

Responsables: School of the Art Institute of Chicago (Paul Coffey, Jonathan Solomon), The University of Chicago (Bill Brown, Bill Michel).
Curateurs : Niall Atkinson, Ann Lui, Mimi Zeiger.
Exposants : Amanda Williams + Andres L.Hernandez in collaboration with Shani Crowe;Design Earth; Diller Scofidio + Renfro, Laura Kurgan, Robert Gerard Pietrusko with Columbia Center for Spatial Research; Estudio Teddy Cruz + Fonna Forman; Keller Easterling with MANY; SCAPE; Studio Gang, Frances Bodomo, Mandana Moghaddam, David Rueter and Marissa Lee Benedict,
Mika Rottenberg, Liam Young.
Lieu d'exposition : Giardini

FINLANDE (Alvar Aalto Pavilion)
Mind-building

Responsable : Hanna Harris, Archinfo Finland.
Curateur : Anni Vartola.
Exposants : ALA Architects, Anttinen Oiva Architects, Artto Palo Rossi Tikka Architects, Antti Auvinen & Marja Rautaharju, Helander-Leiviskä Architects, Helin & Co Architects, JKMM Architects, K2S Architects, Helmi Kajaste, Martti Kalliala, Lahdelma & Mahlamäki Architects, Mustonen Architects, Architects NRT, Tuomo Siitonen Architects, Valvomo Architects.
Lieu d'exposition : Giardini

FRANCE
Infinite Places

Building or Making Places ?
Responsable : French Institute with Ministry for Europe and Foreign Affairs and Ministry of Culture.
Curateurs : Nicola Delon, Julien Choppin, Sébastien Eymard- Encore Heureux. Exhibitors : Nicolas Chambon and Encore Heureux for the Hôtel Pasteur in Rennes: the Atelier Novembre for
the CentQuatre-Paris in Paris; PEROU (Pôle d’exploration des ressources urbaines) and NAC (Notre Atelier commun) for the Tri Postal in Avignon; Julien Beller for the 6B in Saint-Denis; Jean-Marc Jourdain and Nicolas Bachet for the Convention in Auch; ARM Architecture - Poitevin Reynaud, Construire, Matthieu Place, Encore Heureux, Jean-Luc Brisson, David Onatzki, Duchier+Pietra Architectes, Olivier Moreux, Caractère Spécial and BkClub for the Friche la Belle de Mai in Marseille; Encore Heureux for the Ateliers Médicis in Clichy sous-bois-Montfermeil; Construire and Encore Heureux for the Grande Halle in Colombelles.
Lieu d'exposition : Giardini

GRECE
The School of Athens

Responsable : Secretary General of Spatial Planning and Urban Environment, Eirini Klampatsea.
Curateurs : Xristina Argyros, Ryan Neiheiser.
Lieu d'exposition : Giardini.

GUATEMALA
Stigma

Responsable : José Luis Chea Urruela.
Curateurs : Stefania Pieralice and Daniele Radini Tedeschi.
Exposants : Regina Dávila, Marco Manzo, Adriana Padilla Meyer, Studio Domus, UR Project, Elsie Wunderlich.
Lieu d'exposition : Palazzo Albrizzi-Capello, 4118 Cannaregio

HONGRIE
Liberty Bridge – New Urban Horizons

Responsable : Julia Fabényi.
Curateurs : Kultúrgorilla (Júlia Oravecz, Éva Tornyánszki and Anna Göttler).
Exposants : Studio Nomad (Bence Pásztor, Soma Pongor and Dávid Tarcali).
Lieu d'exposition : Giardini

INDONESIE
Sunyata: The Poetics of Emptiness

Responsable : Ricky Joseph Pesik,- Badan Ekonomi Kreatif (Bekraf), Indonesian Creative Economy Agency and Ahmad Djuhara -Ikatan Arsitek Indonesia (IAI), Indonesian Institute of Architects.
Curateurs : Ary Indrajato, David Hutama, Adwitya Dimas Satria, Ardy Hartono, Johanes Adika, Jonathan Aditya.
Lieu d'exposition : Arsenal

IRLANDE
'Free Market’

Responsable : Culture Ireland,
Curateurs : Miriam Delaney, Jo Anne Butler, Laurence Lord, Tara Kennedy, Orla Murphy, Jeffrey Bolhuis.
Lieu d'exposition : Arsenal

ISRAEL
In Statu Quo: Structures of Negotiation

Responsable : Miki Gov, Arad Turgeman.
Curateurs : Ifat Finkelman, Deborah Pinto Fdeda, Tania Coen-Uzzielli, Oren Sagiv.
Exposants : Ifat Finkelman, Deborah Pinto Fdeda, Tania Coen-Uzzielli, Oren Sagiv, Nira Pereg, David Polonsky, Roiy Nitzan.
Lieu d'exposition : Giardini

ITALIE
Arcipelago Italia

Responsable : Federica Galloni, Direttore Generale Arte e Architettura Contemporanee e Periferie Urbane, Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo.
Curateur : Mario Cucinella.
Lieu d'exposition : Padiglione Italia, Tese delle Vergini all’Arsenal

JAPON
Architectural Ethnography: Portraits on Livelihood

Responsable : The Japan Foundation.
Curateurs : Momoyo Kaijima with Laurent Stalder e Yu Iseki.
Exposants : Emanuel Christ + Christoph Gantenbein, Bureau A + Bur∅, Do Ho Suh, Lukasz Stanek, Yukiko Suto, Adam Frampton + Jonathan Solomon+Clara Wong, Studio Tom Emerson ETHZ, Niklas Fanelsa + Marius Helten + Björn Martenson + Leonard Wertgen; Sarah de Villiers + Thireshen Govender(eds.), Marie Combette + Thomas Batzenschlager + Clemence Pybaro, Lys Villalba, Fernando García-Huidobro + Diego Torres Torriti + Nicolás Tugas, Dubravka Sekulić, Rural Urban Framework with Sony Devabhaktuni, Hajime Ishikawa Lab., Archi Aid, Oshika Peninsula Supporting Seminar, Junko Sanada; Dirk E. Hebel, Melakeselam Moges, Zara Gray (Eds.) in collaboration with Something Fantastic constructLab; Gede Kresna, Juan Carlos Tello, Ismael S. Hassan, Jan Rothuizen, Martijn van Tol, Dirk Jan Visser, Aart Jan van der Linden Oswald, ASSEMBLE with illustrations by Marie Jacotey, Drawing Architecture Studio, Tobias Armborst + Daniel D'Oca+Georgeen Theodore + Riley Gold, Jean-Christophe Masson and David Trottin (Eds.), Florian Goldmann; Koji Miyashita, Akira Yamaguchi; tomito architecture, Aoi Akihito+Meiji University Architectural History Lab. + NPO Fukushima House, Machizukuri Network, WBYA?, Joseph Myerscough, MAP Office, Titus Matiyane, Rekiseikai (Team Asphalt), Crimson Architectural Historians with Hugo Corbett.
Lieu d'exposition : Giardini

KOSOVO (Republique du)
The CITYisEVERYWHERE.

Responsable : Jehona Shyti.
Curateur Exposant : Eliza Hoxha.
Lieu d'exposition : Arsenal

LETTONIE
Together and Apart

Responsable : Jānis Dripe, Ministry of Culture of the Republic of Latvia.
Curateurs : Matīss Groskaufmanis, Gundega Laiviņa, Evelīna Ozola, Anda Skrējāne.
Exposants : Ivars Drulle, Mārtiņš Dušelis, Matīss Groskaufmanis, Reinis Hofmanis, Evelīna Ozola, Dita Pāne, Anda Skrējāne, Charlotte Spichalsky.
Lieu d'exposition : Arsenal

LIBAN
The Place That Remains

Responsable : Ministry of Culture.
Curateur : Hala Younes.
Exposants : Hala Younes, Gregory Buchakjian, Catherine Cattaruzza, Gilbert Hage, Houda Kassatly, Talal Khoury, Ieva Saudargaité Douaihi.
Lieu d'exposition : Arsenal

LITHUANIE
The Swamp School

Responsable : Pippo Ciorra.
Curateurs : Nomeda & Gediminas Urbonas.
Exposants : Sam Auinger, Sigurjôn Baldur Hafsteinsson, Lorena Bello, Nikola Bojić, Kyle Branchesi, Chelsea Bruck, Rasa Chmieliauskaitė, Santiago Cirugeda, Aidas Čergelis, Aušra Černiauskienė, Nico Dockx, Justinas Dūdėnas, Erin Genia, Pascal Gielen, Tinna Grétarsdôttir, Tomas Grunskis, Monica Hutton, Jurga Katakinaitė-Jakubauskienė, Nicolás Kisic Aguirre, Jonas Kubilius, Milda Kulvičiūtė, Lina Lapelytė, Hannes Lárusson, Thuy Le, Nicole L’Huillier, Donatas Linkus, Francisco López, Sara Marini, Antonio Moya-Latorre, Petteri Nisunen & Tommi Grönlund, Paléo-Energétique, John Palmesino and Ann-Sofi Rönnskog, Thomas Pausz, Doina Petrescu and Constantin Petcou, Armina Pilav, Marjetica Potrč, Tobias Putrih, Shane Reiner-Roth, François Roche, Brent Ryan, Indrani Saha, Laura Serejo Genes, Rasa Smite and Raitis Smits, Hildigunnur Sverrisdóttir, Antanas Šarkauskas & Gabrielė Šarkauskienė, Rirkrit Tiravanija, Indrė Umbrasaitė, Kęstas Vaikšnoras, Reda Valentinavičienė, Jana Winderen, Gary Zhexi Zhang.
Lieu d'exposition : Il Giardino Bianco Art Space ,Castello, Viale Giuseppe Garibaldi, 1815

LUXEMBOURG (Grand Duché du)
The architecture of a common ground

Responsable : Ministero della Cultura.
Curateurs : Florian Hertweck (University of Luxembourg, Master in Architecture) Andrea Rumpf (LUCA Luxembourg Center for Architecture).
Lieu d'exposition : Arsenal

MACEDOINE
Freeingspace

Responsable : Zoran Petrovski.
Curateur : Slobodan Velevski, Marija Mano Velevska.
Exposants : Slobodan Velevski, Marija Mano Velevska, Dejan Ivanovski, Filip Jovanovski, Marina Tornatora, Blagoja Bajkovski, Lucia La Giusa, Alessandro De Luca, Gordan Vitevski, Mila Dimitrovska, Vlado Danailov, Aleksandra Shulevska.
Lieu d'exposition : Arsenal

MEXIQUE
Echoes of a Land

Responsable : Gabriela Gil.
Curateur : Gabriela Etchegaray.
Exposants : Sánchez + Aisha Ballesteros; Taller de Arquitectura: Mauricio Rocha + Gabriela Carrillo; Taller 6A; Alejandro Guerrero-Andrea Soto-ATELIER ARS; Juan Carral Arquitectura; Manuel Cervantes Céspedes; Estudio ALA; Estudio MMX; Estudio Macías Peredo; Carlos González Lobo + María Eugenia Hurtado; GDU: Grupo de Diseño Urbano; Oscar Hagerman + CANO VERA; Enrique Lastra, Sackbé; Javier Muñoz, Mario Peniche, Augusto Quijano, Alejandro Vales, Jorge Carlos Zoreda; S-AR; Taller Héctor Barroso; Alonso de Garay -Taller ADG; Comunal: Taller de Arquitectura + Onnis Luque; Escobedo Soliz.
Lieu d'exposition : Arsenal

MONTENEGRO
Emerging Resilience
Wo/man under umbrella

Responsable : Dušan Vuksanović.
Curateur : Sonja Radovic Jelovac.
Exposants : Krešimir Rogina, Rosa Rogina, Armor Gutierrez Rivas, Ida Blažičko, Francois Vahe.
Lieu d'exposition : Palazzo Malipiero (ground floor), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero

PAKISTAN
The Fold

Responsable : Asad I. Khan, Chairman, Pakistan Council of Architects and Town Planners (PCATP).
Curateur : Sami Chohan.
Exposants : Bilal Kapadia, Durreshahwar Alvi, Mustafa Mehdi, Salman Jawed, Sami Chohan, Zeba Asad.
Lieu d'exposition : Giardini della Marinaressa – Giardino di Levante

PAYS-BAS
Work, Body, Leisure

Responsable : Het Nieuwe Instituut.
Curateur : Marina Otero Verzier.
Exposants : Amal Alhaag, Beatriz Colomina, Marten Kuijpers & Victor Muñoz Sanz, Simone C. Niquille, Mark Wigley, Matthew Stewart & Jane Chew, Northscapes Collective (Hamed Khosravi, Taneha K. Bacchin & Filippo laFleur), Noam Toran, Giuditta Vendrame, Paolo Patelli, Liam Young, Florentijn Boddendijk and Remco de Jong, Giulio Squilacciotti.
Lieu d'exposition : Giardini

PAYS NORDIQUES (FINLANDE NORVEGE SUEDE)
Another Generosity

Responsable : Reetta Heiskanen, Museum of Finnish Architecture.
Curateurs : Juulia Kauste, Eero Lundén.
Exposants : Lundén Architecture Company.
Lieu d'exposition : Giardini

PEROU
Undercover

Responsable : José Orrego Herrera.
Curateurs : Marianela B. Castro de la Borda, Janeth Boza, Javier Lizarzaburu Montani.
Lieu d'exposition : Arsenal

PHILIPPINES
The City Who Had Two Navels

Responsable : Virgilio S. Almario.
Curateur : Edson Cabalfin.
Exposants : Yason Banal; De La Salle - College of Saint Benilde, School of Design and Arts; TAO-Pilipinas; University of San Carlos – School of Architecture, Fine Arts and Design; University of the Philippines – Diliman, College of Architecture; University of the Philippines - Mindanao, Department of Architecture.
Lieu d'exposition : Arsenal

POLOGNE
Amplifying Nature

Responsable : Hanna Wróblewska.
Curateur : Anna Ptak.
Exposants : CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis) in collaboration with Jacek Damięcki and Iza Tarasewicz.
Lieu d'exposition : Giardini

PORTUGAL
Public Without Rhetoric

Responsable : Direzione Generale delle Arti.
Curateurs : Nuno Brandão Costa and Sérgio Mah.
Exposants : Aires Mateus and Associados (Manuel Mateus, Francisco Mateus), Álvaro Siza, André Cepeda, Barbas Lopes Arquitectos (Patrícia Barbas e Diogo Seixas Lopes), Carlos Prata, Catarina Mourão, depA (Carlos Azevedo, João Crisóstomo, Luís Sobral), Diogo Aguiar Studio, Eduardo Souto de Moura, FAHR 021.3 (Filipa Frois Almeida e Hugo Reis), Fala Atelier (Ana Luísa Soares, Filipe Magalhães e Ahmed Belkhodja), Gonçalo Byrne, Inês Lobo, João Luís Carrilho da Graça, João Mendes Ribeiro, Menos é Mais (Cristina Guedes e Francisco Vieira de Campos), Miguel Figueira, Nuno Cera, Ottotto (Teresa Otto), Ricardo Bak Gordon, Salomé Lamas, SAMI (Miguel Vieira e Inês Vieira da Silva), Serôdio Furtado Associados (João Pedro Serôdio e Isabel Furtado), Tiago Figueiredo.
Lieu d'exposition : Palazzo Giustinian Lolin c/o Fondazione Ugo e Olga Levi onlus, San Marco 2893

ROUMANIE
Mnemonics

Collective memories define our territory
Responsable : Attila Kim.
Curateur : Romeo Cuc.
Exposants : Romeo Cuc, Mihai Gheorghe, Irina Petra Gudană, Roxana Pop, Raluca Sabău, Vlad Tomei.
Lieux : Giardini et New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Campo Santa Fosca, Palazzo Correr, Cannaregio 2214)

ROYAUME-UNI
Island

Responsable : Sarah Mann- Architecture Design Fashion British Council.
Curateurs : Caruso St John Architects, Marcus Taylor.
Lieu d'exposition : Giardini

RUSSIE
Station "Russia"

Responsable Curateur : Semyon Mikhailovsky.
Exposants : Studio 44, Metrogiprotrans, Liteinaya Chast-91, Citizenstudio, Studio 911, NUS (New Unit Settlement), Arden Vald, Anatoly Akue, Daniil Zinchenko.
Lieu d'exposition : Giardini

SAINT-MARIN (Republique de)
Urban Colours

Responsable : Marco Renzi, Dipartimento Territorio e Ambiente della Repubblica di San Marino.
Curateur : Vincenzo Sanfo
Exposants : Matteo Maresi, Giulia Ridolfi, Daniele Galassi, Luca Morganti, Gino Zani, Piero Carcerano, Zhang Hongmei.
Lieu d'exposition : Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 947

SAINT SIEGE
Vatican Chapels

Responsable : Cardinale Gianfranco Ravasi.
Curateurs : Francesco Dal Co, Micol Forti.
Exposants : Andrew Berman, Francesco Cellini, Javier Corvalàn, Eva Prats and Ricardo Flores, Norman Foster, Teronobu Fujimori, Sean Godsell, Carla Juacaba, Smiljan Radic, Eduardo Souto de Moura, Francesco Magnani and Traudy Pelzel.
Lieu d'exposition : Isola di San Giorgio Maggiore

SERBIE
Fress School is Free Space

Responsable : Dejan Todorović. Scientific Committee: Ljiljana Miletić Abramović, Aleksandru Vuja, Slobodan Jović, Predrag Milutinović, Natalija Ristanović, Maja Ćirić, Vesna Cagić Milošević.
Exposants : Branko Stanojević with Milena Strahinović, Nikola Đekić, Milutin Komanović, Andrej Josifovski, Nikola Ilić.
Lieu d'exposition : Giardini

SINGAPOUR
No More Free Space?

Responsable : Mark Wee, DesignSingapore Council and Larry Ng Lye Hock, Urban Redevelopment Authority & Board of Architects.
Curateurs : Erwin Viray; Keng Hua Chong, Tomohisa Miyauchi, Yen Yen Wu, Jason Lim.
Exposants : Chang Architects, Linghao Architects, SCDA Architects, CPG Consultants, RMJM Hillier, WOHA Architects, Singapore Polytechnic, New Space Architects, DIA Brand Consultants, Ramboll Studio Dreiseitl, RSP Architects Planners & Engineers in collaboration with IJP Corporation UK, LOOK Architects, Lekker Architects, DP Architects, ZARCH Collaboratives, Residents of Toa Payoh, Jurong East and Tampines, Singapore University of Technology and Design and National University of Singapore.
Lieu d'exposition : Arsenal

SLOVENIE (République de)
Living with Water

Responsable Curateur : Matevž Čelik Museum of Architecture and Design (MAO).
Exposants : Ana Abram, Tim Daniel Battelino, Bradley Cantrell, Moa Carlsson, Matt Choot, Nina Granda, Matevž Granda, Ulrika Karlsson, David J Klein, Miloš Kosec, Maj Plemenitas, Bika Rebek, Marta Vahtar.
Lieu d'exposition : Arsenal

SUISSE
Svizzera 240
House Tour

Responsables: Swiss Arts Council Pro Helvetia: Marianne Burki, Sandi Paucic, Rachele Giudici Legittimo.
Exposants : Alessandro Bosshard, Li Tavor, Matthew van der Ploeg, Ani Vihervaara.
Lieu d'exposition : Giardini

Tchéquie et Slovaquie
Unes-co

Responsable : Adam Budak, National Gallery in Prague.
Curateur : Kateřina Šedá, Hana Jirmusová Lazarowitz.
Exposant : Kateřina Šedá.
Lieu d'exposition : Giardini

THAILANDE
Blissfully Yours

Responsable : Office of Contemporary Art and Culture, Ministry of Culture (Vimolluck Chuchat) and The Association of Siamese Architects under Royal Patronage (Ajaphol Dusitnanond).
Curateurs : M.L. Varudh Varavarn, Vasu Virajslip, Chutayaves Sinthuphan, Nantapon Junngurn, Sompoom Tangchupong, Buttriya Ruamthamarak, Nawanwaj Yudhanahas.
Exposants : ASA-CAN (Community Act Network), Cloudfloor, Department of ARCHITECTURE, IF (Integrated Field), Melayu Living, Sathorn Unique, Shma SoEn, Supermachine Studio, Walllasia.
Lieu d'exposition : Arsenal

TURQUIE
Vardiya

Responsable : Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV).
Curateur : Kerem Piker.
Lieu d'exposition : Arsenal

URUGUAY
Prison to Prison, an Intimate Story between two Architectures

Responsable : Alejandro Denes.
Curateurs : Diego Morera, Sergio Aldama, Federico Colom, Jimena Ríos, and Mauricio Wood.
Lieu d'exposition : Giardini

VENEZUELA (République Bolivienne du)
CCS- Espacio Rebelde

Responsable - Curateur : Nelsón Rodriguez.
Lieu d'exposition : Giardini


Retour en haut de la page